Porady

5 CECH DOBREGO SMART TV

5 CECH DOBREGO SMART TV

Podczas podejmowania decyzji o zakupie nowego telewizora możemy kierować się wieloma aspektami. Musimy wybrać, czy zależy nam głównie na cenie, wyglądzie, obrazie, dźwięku czy też może na systemie i funkcjonalności Smart TV. Na jakie cechy warto zwrócić uwagę, jeśli zdecydujemy się na ostatnią z opcji?

 

null

1. Wybór systemu

Na rynku znaleźć możemy wielu producentów mających w swojej ofercie telewizory Smart TV. Patrząc jednak na to, na jakim systemie one pracują, zauważyć można jedną rzecz. Wszyscy albo próbują wymyślać własne rozwiązania, albo korzystają z gotowego Android TV od Google.

Opcja pierwsza na pewno jest o wiele bardziej wyjątkowa i funkcjonalnością może różnić się od systemu Google, lecz niestety ma też swoje minusy. W przypadku tych telewizorów nie zainstalujemy na nich zbyt wielu dodatkowych aplikacji, a co za tym idzie – nie poszerzymy ich funkcjonalności. Android TV posiada za to dostęp do Sklepu Google Play, gdzie czekają na nas tysiące aplikacji, gier i innych usług dostępnych do pobrania prosto na telewizor. Trzeba również pamiętać, że najnowsza wersja Android TV ro gwarancją lepszego działania, gdyż system jest cały czas rozwijany. Na rynku jest wiele tanich produktów na bazie otwartego systemu Android w wersji 4, 5, który oryginalnie przeznaczony był do tabletów, czy smartfonów a nie telewizorów. Takie telewizory działają wolno i niestabilnie, warto więc wybrać TV z certyfikowaną wersją Android TV w wersji 9 lub nowszej. Co więcej, nowe aplikacje takie jak na przykład Disney + prawdopodobnie pojawią się szybciej w Google Play Store niż na systemie producenckim.

 

2. Udostępnianie materiałów do telewizora

Teraz, kiedy telewizor to już nie tylko odbiornik telewizji, warto móc z łatwością wyświetlać na nim rzeczy z wielu innych źródeł. W przypadku urządzeń z Android TV dostajemy dostęp do wbudowanego Google Chromecast. To dzięki niemu jesteśmy w stanie podłączyć pod nasz telewizor dowolne urządzenie i to bez użycia kabli.

Po podłączeniu np. telefonu pod tę samą sieć wi-fi co telewizor wystarczy nacisnąć ikonę Chromecast w dowolnej wspieranej aplikacji (Netflix, YouTube, Spotify i wiele, wiele więcej), aby wysłać daną treść wprost do odbiornika. Co ciekawe, do telewizora przesyłamy jedynie swego rodzaju „link” do wybranego materiału, a następnie to on sam pobiera go z Internetu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasz telefon nie jest już później potrzebny do odtwarzania treści.

Za pomocą Chromecasta przekazywać możemy również obraz ekranu naszego smartfona lub komputera na żywo do telewizora. Oczywiście wiąże się to z niewielkim opóźnieniem (granie w ten sposób raczej odpada), ale do wyświetlania zdjęć lub prezentacji jest to opcja idealna.

null

3. Aktualizacje

Wielu producentów po tym, jak zdecyduje się stworzyć system dla Smart TV, jego kolejne wersje udostępnia jedynie na nowe linie modelowe, nie pracując nad aktualizacjami na wcześniej sprzedane modele ze względu na wysokie koszty takich operacji. Android TV, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest o znanego z telefonów Androida. Co za tym idzie, jest to system ciągle rozwijany. Z każdą nową wersją Androida na smartfony pojawia się też jego odpowiednik na telewizory, który zawsze wnosi ze sobą kilka zmian lub nowości. Co więcej, mamy gwarancję, że nasz telewizor otrzyma aktualizację do dwóch wersji systemu Android do przodu i minimum raz na kwartał aktualizację bezpieczeństwa.

 

4. Dodatkowe funkcje

System Smart TV to nie tylko same gry i aplikacje – warto pamiętać również o innych, dodatkowych funkcjach, jakie może on skrywać. W przypadku Android TV najciekawszą z nich jest bez wątpienia Asystent Google.

Wiele osób może znać tę aplikację ze swoich telefonów lub też nawet osobnych, „mądrych” głośników pokroju Google Home. Asystent Google, jak sama nazwa wskazuje, jest asystentem gotowym odpowiedzieć na każde nasze pytanie. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie i zapytać o to, co nas nurtuje, a po chwili telewizor przeczyta nam odpowiedź.

Asystent Google potrafi również reagować na różne polecenia. Z jego poziomu sterować możemy innymi urządzeniami Smart w domu (jak np. żarówki), a także kontrolować sam telewizor.

 

null

5. Obraz i dźwięk

Nieważne jak wygodne, funkcjonalne i sprawnie działające Smart TV by nie było, to obraz i dźwięk tworzą telewizor tym, czym jest. Szczęśliwie, producenci i tutaj wyposażeni są w cały arsenał technologii, która znacząco poprawia jakość korzystania z ich urządzeń.

Najważniejszą z nich obecnie bez wątpienia jest HDR – funkcja ta jest w stanie ożywić obraz poprzez zwiększenie różnicy między jasnymi a ciemnymi tonami. Największe możliwości, a tym samym najlepsze efekty, uzyskamy w telewizorach wspierających HDR Dolby Vision. W połączeniu z ekranami OLED lub technologią Micro Dimming ta naprawdę robi wrażenie. Kolejnym rozwiązaniem wartym wspomnienia jest również Szeroka Paleta Barw (WCG), która pozwala na wyświetlanie większej liczby kolorów niż standardowo. Każdy gracz na pewno zainteresuje się również funkcją o nazwie MEMC (Motion Estimation/Motion Compensation), Tru Motion, czy TRU Flow, która poprzez generowanie przejściowych klatek obrazu jest w stanie znacząco poprawić jego płynność.

W przypadku dźwięku przydatną technologią jest zdecydowanie DTS Virtual:X. Rozwiązanie to za pomocą zaawansowanych algorytmów potrafi stworzyć symulację dźwięku poruszających się obiektów w przestrzeni. To wszystko dzieje się przy wykorzystaniu jedynie głośników wbudowanych w telewizor, co czyni tę technologię jeszcze bardziej niesamowitą.

 


Porady

Najlepsze polecane TV 4K na Mistrzostwa w Piłce Nożnej

Euro 2020 daje kilka powodów do zakupu nowego telewizora. Po pierwsze grać będzie nasza reprezentacja. Po drugie transmisje w domu wydają się najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na przeżywanie Mistrzostw. Wreszcie Euro 2020 po raz pierwszy będą transmitowane przez telewizję w 4K, w dodatku zupełnie za darmo.

Przeczytajudostępnij

Telewizor do Twojej domowej siłowni – Hitachi 32HAE2250

Mały, ale wariat tak zwykle się mówi o samochodach typu hothatch. Określenie to doskonale pasuje także do telewizora Hitachi 32HAE2250. To 32-calowy model z Android TV i wsparciem dla HDR10. Taki mały telewizor raczej nie przystaje do salonu we współczesnych standardach. Ma jednak szansę stać się przydatnym sprzętem w domu na przykład na naszej domowej siłowni. O to garść pomysłów, dlaczego warto kupić 32-calowy telewizor taki jak Hitachi 32HAE2250.

Przeczytajudostępnij