Porady

CO POWINNY POSIADAĆ SMART TV?

CO POWINNY POSIADAĆ SMART TV?

W czasach Netflixa, VOD, YouTube czy Twitcha telewizor nie służy już „tylko” do oglądania telewizji. Dobry telewizor powinien być w stanie odtworzyć ulubiony serial, pokazać zdjęcia z wakacji prosto z telefonu czy transmitować na żywo pulpit naszego komputera, bez użycia żadnych dodatkowych kabli. Najlepiej, gdyby można było od czasu do czasu pograć. Ale na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego urządzenia, aby móc zrobić na nim jak najwięcej „smart” rzeczy?

 

null

Fundamenty Smart TV

Tak samo jak w przypadku komputerów i telefonów – telewizory mają swoje własne systemy operacyjne. Przez pewien okres praktycznie każdy producent posiadał swoją propozycję, która działała lepiej bądź gorzej. Obecnie co prawda nadal możemy znaleźć autorskie rozwiązania na urządzeniach wybranych marek, ale szczęśliwie powoli pojawia się nowy lider rynku Smart – Google wraz ze swoim Android TV. System ten oparty jest na znanym z telefonów Androidzie, który po kilku latach rozwoju został dostosowany do obsługi pilotami, a jego funkcje dopasowano do tego, czego oczekujemy od telewizora.

 

Producenci, którzy (jeszcze) nie zdecydowali się na przejście na rozwiązanie od Google, próbują dorównać mu zarówno pod względem możliwości, jak i chociażby liczby dodatkowych aplikacji, które można na takim telewizorze zainstalować. Niestety w większości przypadków jest to walka skazana na porażkę. Praktycznie rzecz biorąc, jedynym systemem będącym jakimkolwiek zagrożeniem dla Google, jest TizenOS od Samsunga, lecz ten dostępny jest oczywiście tylko na urządzeniach tego producenta.

 

Dlaczego Android TV?

Urządzenia działające pod kontrolą Android TV pochwalić mogą się wbudowanym odbiornikiem Google Chromecast, dzięki któremu jesteśmy w stanie przesyłać na nie praktycznie dowolną treść – od seriali na Netflixie przez muzykę na Spotify po nawet obraz na żywo z naszego telefonu, tabletu lub komputera bez dodatkowych kabli czy przejściówek.

Kolejną ważną funkcją Android TV jest (znany z telefonów i tabletów) Sklep Google Play. To miejsce, w którym znaleźć można tysiące aplikacji stworzonych specjalnie z myślą o telewizorach. Z Google Play zainstalujemy dodatkowe serwisy streamingowe, gry, przydatne aplikacje, wygaszacze ekranu oraz wiele, wiele innych rzeczy – możliwości są praktycznie nieskończone. Najbardziej pożądane przez odbiorców w naszym kraju są jednak serwisy streamingowe, które oferują dostęp do najnowszych filmów. W Google Play znajdziemy zatem też takie aplikacje jak Netflix, HBO GO, Player, IPLA czy TVP VOD. Najlepszym pokazem siły Androida TV są bez wątpienia usługi takie jak Vortex, Steam Link czy Twitch, które po podłączeniu zwykłego pada od konsoli pod telewizor pozwalają grać w najnowsze hity, które zdalnie odpalane są na potężnych serwerach rozsianych po całym świecie.

Oprócz obsługi Google Chromecast Android TV może pochwalić się także wbudowanym Asystentem, który może okazać się wyjątkowo przydatnym narzędziem. Jest on w stanie uruchomić poszczególne aplikacje, ustawiać przypomnienia, odpowiadać na zadane mu pytania czy obsługiwać podstawowe funkcje telewizora takie jak przełączanie kanałów, czy uruchamianie ustawień.

 

null

 

Jakie są inne opcje?

Szczęśliwie, nawet jeśli wybrany przez nas model telewizora nie działa pod kontrolą Androida TV, nadal możemy stworzyć z niego sprawnie działające centrum domowej rozrywki. Wiele producentów oferuje niewielkie urządzenia, które po podłączeniu przez port HDMI mogą służyć jako całkowicie nowy system Smart TV. Na rynku znajdują się cztery rodzaje tego typu rozwiązania – Nvidia Shield (czyli mała konsola działająca pod kontrolą Androida TV, pozwalająca na wszystko, co opisane w akapicie wyżej), Google Chromecast (który pozwoli nam jedynie na przesyłanie treści z komputera/tabletu/telefonu, ale przy jego możliwościach nawet brak aplikacji przestanie być problemem), Apple TV (czyli odpowiednik Androida TV, lecz od Apple – mamy tutaj wsparcie dla aplikacji z AppStore oraz możemy udostępniać rzeczy, używając AirPlay) oraz różnego rodzaju minikomputery w stylu Intel Compute Stick (będące komputerem działającym pod kontrolą Windowsa 10, ale zamkniętym w obudowie wielkości dużego pendrive’a podłączonego pod HDMI). Wiele nowoczesnych telewizorów, na przykład modele firmy JVC, posiadają autorskie systemy operacyjne bazujące na Linuxie. Zapewniają one dostęp do najważniejszych aplikacji streamingowych typu Netflix, Amazon Prime Video, TVP VOD czy YouTube oraz posiadają wsparcie dla technologii Mirracast, czyli klonowania obrazu ze smartfona na telewizor.

 

null

Jaki telewizor Smart wybrać?

Podsumowując wszystkie powyższe akapity, najlepszym wyborem podczas szukania telewizora Smart będą modele działające pod kontrolą Androida TV. Na rynku można znaleźć całe serie urządzeń spełniające ten wymóg, przy okazji mieszczące się w każdej półce cenowej. Oto trzy propozycje, z najtańszej półki z systemem opartym na Linuxie oraz dwa modele średniej klasy z systemem Android TV:

  • JVC VU6900 – występujące w 5 różnych rozmiarach (od 65 do 43 cali), pochwalić się mogą wsparciem dla większości najważniejszych formatów HDR (w tym Dolby Vision) oraz obsługą technologii Super Resolution, MEMC (upłynniacz ruchu) oraz Micro Dimming.
  • Hitachi HAK6150 – seria ta charakteryzuje się wsparciem dla Dolby Virtual:X, Dolby Vision HDR oraz działa na platformie Android TV. Modele dostępne są również w 5 rozmiarach (od 65 do 43 cali).
  • Toshiba UA3A63DG – najdroższa seria w tym zestawieniu oferuje wsparcie dla HDR Dolby Vision, Dolby Virtual:X, ale także wbudowany system dźwiękowy Onkyo, którego zabrakło u poprzedników.
 

Porady

Najlepsze polecane TV 4K na Mistrzostwa w Piłce Nożnej

Euro 2020 daje kilka powodów do zakupu nowego telewizora. Po pierwsze grać będzie nasza reprezentacja. Po drugie transmisje w domu wydają się najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na przeżywanie Mistrzostw. Wreszcie Euro 2020 po raz pierwszy będą transmitowane przez telewizję w 4K, w dodatku zupełnie za darmo.

Przeczytajudostępnij

Telewizor do Twojej domowej siłowni – Hitachi 32HAE2250

Mały, ale wariat tak zwykle się mówi o samochodach typu hothatch. Określenie to doskonale pasuje także do telewizora Hitachi 32HAE2250. To 32-calowy model z Android TV i wsparciem dla HDR10. Taki mały telewizor raczej nie przystaje do salonu we współczesnych standardach. Ma jednak szansę stać się przydatnym sprzętem w domu na przykład na naszej domowej siłowni. O to garść pomysłów, dlaczego warto kupić 32-calowy telewizor taki jak Hitachi 32HAE2250.

Przeczytajudostępnij