Porady

Czym jest input lag? Co znaczy niski input lag?

Czym jest input lag? Co znaczy niski input lag?

Wybór telewizora to jedna z tych decyzji zakupowych, która może przyprawić o zawrót głowy. Do wyboru mamy setki urządzeń różniących się znacząco ceną czy parametrami. To właśnie technikalia mogą być nie dla wszystkich zrozumiałe. Jednym z istotnych określeń z jakim można się spotkać przy zakupie telewizora jest niski input lag.

 

Co to jest input lag i dlaczego jest on tak ważny?

 

Określenie input lag pochodzi z angielskiego i dosłownie oznacza opóźnienie na wejściu. W przypadku telewizorów i innych wyświetlaczy input lag to czas jaki dzieli wyświetlany obraz od tego, kiedy odbiornik otrzymał sygnał na przykład z komputera czy konsoli do gier. Opóźnienie to jest liczone w milisekundach. Załóżmy, że gramy w wyścigi samochodowe. Na ekranie widzimy zakręt, musimy odpowiednio szybko zareagować padem czy kierownicą, aby nasz samochód skręcił. Jeśli input lag będzie wysoki, opóźnienie będzie tak duże, że nasza reakcja będzie również spóźniona. Wszak na ekranie widzimy to co komputer czy konsola przetworzyły już kilkadziesiąt milisekund wcześniej. Dlatego im niższy input lag tym lepiej. W najlepszych telewizorach wynosi on mniej niż 20 ms, także parametry do 30 ms są całkiem niezłymi. Natomiast wszelkie wartości powyżej 40 ms określamy już jako duże i mogące realnie wpływać na rozgrywkę.

 

Dla kogo istotny jest niski input lag

 

Input lag to parametr ważny przy grach, zwłaszcza tych sieciowych i wszystkich tych gdzie czas reakcji ma znaczące znaczenie – wyścigi samochodowe, gry sportowe, wszelkiego rodzaju „strzelanki” – FPS. To właśnie w gamingu różnica tych milisekund jest znacząca, zwłaszcza gdy rywalizujemy z innymi graczami, gdzie dodatkowo musimy i tak liczyć się z opóźnieniami internetu.


Jeśli gracie w gry, planujecie zakup konsoli w przyszłości to przy wyborze telewizorze warto zwrócić uwagę na wartość input laga. To podstawowy parametr dla graczy i dotyczy on tak samo najnowszych konsol do gier, jak i starszych generacji oraz dowolnego komputera PC.

 

null

 

Jaki telewizor warto wybrać dla graczy? Czy telewizory Hitachi, Toshiba i JVC mają niski input lag?

 

Wraz z popularnością gamingu w telewizorach pojawia się coraz więcej funkcji dla graczy. Telewizory Toshiba, JVC oraz Hitachi to propozycje dla tych, którzy chcą cieszyć się detalami w najwyższej jakości obrazu 4K, płynną i bezproblemową rozgrywką (do 60klatek na sekundę) w bardzo korzystnej cenie.

 

Modele 50-calowe dostępne są nawet poniżej 1500 PLN, warianty 55-calowe to wydatek mniej niż 2000 PLN, a za potężne 65-calowe telewizory zapłacimy nieco ponad 2000 złotych. Najważniejsze jest to, że w telewizorach tych znajdziemy tryb gry. W telewizorach Hitachi takich jak HAL7250, HAK6151 input lag jest bardzo niski, według ekspertów z HDTVPolska wynosi on mniej niż 17 ms. Równie niski input lag znajdziemy w modelu JVC VA6900.

 

Nie tylko input lag – te cechy sprawiają, że telewizory Hitachi, Toshiba i JVC są warte uwagi przy zakupie ekranu do gier

 

Telewizory JVC, Toshiba i Hitachi oferują także wsparcie dla HDR w formatach HDR10 i Dolby Vision. Oznacza to, że są gotowe na przeniesienie podstawowych cech wysokiego zakresu dynamiki tonalnej obrazu, czyli obraz jest znacznie bardziej realistyczny. Wszystkie telewizory od tych trzech legendarnych japońskich marek cechują też dobrej klasy 60 Hz matryce VA zapewniające dobry poziom czerni i niezły kontrast. Zdecydowanie przewyższający wiele innych telewizorów w tej klasie. Nie da się przejść też obojętnie obok platformy Android TV. Ta daje duże możliwości związane z dostępem do setek aplikacji czy też możliwości użytkowania asystenta głosowego Google. Oglądanie innych gamerów na YouTube nigdy nie było wygodniejsze.

Jeśli jesteś graczem, uwielbiasz grać w gry i szukasz dużego, a zarazem przystępnego telewizora to warto zwrócić uwagę na telewizory Hitachi, JVC oraz Toshiba.

Porady

Najlepsze polecane TV 4K na Mistrzostwa w Piłce Nożnej

Euro 2020 daje kilka powodów do zakupu nowego telewizora. Po pierwsze grać będzie nasza reprezentacja. Po drugie transmisje w domu wydają się najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na przeżywanie Mistrzostw. Wreszcie Euro 2020 po raz pierwszy będą transmitowane przez telewizję w 4K, w dodatku zupełnie za darmo.

Przeczytajudostępnij

Telewizor do Twojej domowej siłowni – Hitachi 32HAE2250

Mały, ale wariat tak zwykle się mówi o samochodach typu hothatch. Określenie to doskonale pasuje także do telewizora Hitachi 32HAE2250. To 32-calowy model z Android TV i wsparciem dla HDR10. Taki mały telewizor raczej nie przystaje do salonu we współczesnych standardach. Ma jednak szansę stać się przydatnym sprzętem w domu na przykład na naszej domowej siłowni. O to garść pomysłów, dlaczego warto kupić 32-calowy telewizor taki jak Hitachi 32HAE2250.

Przeczytajudostępnij