Porady

JAK POŁĄCZYĆ TV Z KOMPUTEREM, TELEFONEM, TABLETEM

JAK POŁĄCZYĆ TV Z KOMPUTEREM, TELEFONEM, TABLETEM

Telewizor w obecnych czasach to zdecydowanie coś więcej niż sama telewizja. Mając do dyspozycji Netflixa, Twitcha, YouTube i wszystkie inne źródła seriali, filmów czy śmiesznych filmików z kotami, warto wiedzieć, jak najwygodniej, najszybciej i najlepiej połączyć nasz odbiornik z telefonem, tabletem, laptopem czy komputerem. Czy potrzebujemy do tego dodatkowych urządzeń? A może kabli i garści przejściówek? Z dobrym systemem Smart nic z tego nie będzie nam potrzebne.

 

null

Laptop a komputer, telefon a tablet

Na sam początek należy wyjaśnić, że to, jak podłączymy komputer pod telewizor, nie różni się kompletnie od tego, jak połączymy go z laptopem. To samo dotyczy telefonu i tabletu – chyba że działają one pod innym systemem. W przypadku urządzeń z Androidem i iOS proces ten będzie się różnił, ale i to zostanie poruszone w dalszej części tego tekstu.

 

Jak podłączyć laptopa pod telewizor?

Aby połączyć nasz komputer pod wielki ekran w salonie, zazwyczaj użylibyśmy kabli HDMI. Wiąże się to niestety z tym, że urządzenie jest wtedy przykute do telewizora, co potrafi znacząco utrudnić prezentowanie np. zdjęć z wakacji czy granie. Tutaj na ratunek przychodzi Google Chromecast. Jest to niewielkie urządzenie zaprojektowane, produkowane i sprzedawane przez giganta z Mountain View, które ma tylko jedno zadanie – odbierać różnego rodzaju treści i wyświetlać je na ekranie, do którego zostało podłączone.

 

Jedną z rzeczy, które można na nie przesyłać, jest właśnie obraz z laptopa lub komputera. Wystarczy zainstalować przeglądarkę Google Chrome, podłączyć się pod tą samą sieć wi-fi co Chromecast, a następnie w menu znaleźć opcję „Przesyłaj…”. Należy wybrać ustawienie „Przesyłaj pulpit” oraz kliknąć na nasz odbiornik. Rozwiązanie to działa wyjątkowo sprawnie, pozwalając na wygodne przeglądanie zdjęć, filmów czy Internetu z naszego komputera na wielkim ekranie. Co ważne, telewizory działające pod kontrolą Androida TV posiadają wbudowanego Chromecasta, dzięki czemu nie musimy dokupywać żadnego dodatkowego urządzenia.

Jeśli jednak nie mamy Android TV, warto przejrzeć funkcje oferowane przez nasz obecny system Smart, zanim kupimy Google Chromecast. Kilku producentów dodaje do swoich urządzeń inne rozwiązania, które pozwalają na mniej więcej co samo. Należy szukać wtedy opcji o nazwach w stylu „Wireless display”, „Screen Mirroring”, „MiraCast” albo „Screen Sharing”, po ich wybraniu powinna wyświetlić się instrukcja, która niestety różni się u każdego producenta.

 

null

 

Przesyłanie obrazu z telefonu z Androidem

W przypadku urządzeń z Androidem proces łączenia ich z telewizorem wygląda bardzo podobnie jak z komputerami. Tutaj ponownie można zrobić to przy użyciu kabli i przejściówek (co ciekawe, rozwiązanie to czasami potrafi przemienić nasz telefon w komputer z obsługą klawiatury i myszki, jak to jest w przypadku Samsunga i funkcji o nazwie Dex) lecz najwygodniejszą opcją będzie oczywiście połączenie bezprzewodowe.

Jeśli nasz telewizor działa pod kontrolą Android TV lub my sami posiadamy Google Chromecast lub telewizorze wsparciem technologii Miracast, cały proces jest ekstremalnie prosty – wystarczy włączyć wszystkie urządzenia, podłączyć je pod tę samą sieć wi-fi, a następnie znaleźć w ustawieniach telefonu opcję typu „Multi-ekran”, „Smart View”, „Screen Mirroring” lub „Castuj” w aplikacji Google Home oraz wybrać z listy nasz odbiornik. Jeśli jednak chcemy udostępnić np. sam film na YouTube albo odcinek serialu na Netflixie, jest o wiele lepsze rozwiązanie niż przesyłanie całego ekranu. Wystarczy włączyć daną treść, a następnie poszukać ikony Google Chromecast (mały prostokąt z trzema łukami w rogu) oraz wybrać nasz odbiornik. W przypadku takiego połączenia Chromecast sam pobiera dane z serwerów, bez wykorzystania telefonu. Dzięki czemu możemy go już nawet całkowicie wyłączyć, a wszystko będzie dalej działać.

 

null

Przesyłanie obrazu z urządzenia z iOS

Jeśli posiadamy iPhone’a lub też iPada, to cały proces przesyłania obrazu trochę się niestety komplikuje. Oczywiście opcja przewodowa zostaje cały czas w grze, ale nadal jest ona droga i niewygodna. Aby przekazać cały ekran na żywo na telewizor, musimy albo wyposażyć się w Apple TV (lub telewizor zgodny ze standardem AirPlay 2), albo Chromecasta wraz z komputerem z Google Chrome w gotowości, a w przypadku telewizorów z systemem Android TV zainstalować z Google Play Store aplikację typu AirScreen. W przypadku pierwszej opcji wystarczy podłączyć urządzenia do tej samej sieci wi-fi oraz wybrać ikonę AirDrop z wysuwanego menu z ustawieniami.

Sprawa komplikuje się w drugim przypadku, gdy chcemy przesłać obraz z użyciem Chromecasta (zarówno osobnego urządzenia, jak i tego wbudowanego w Android TV). Do tego celu musimy na  telewizorze zainstalować aplikację działającą jako odbiornik AirPlay (np. AirScreen, LonelyScreen lub Reflector 3), połączyć z nią telefon/tablet, a następnie, tak jak w przepadku Apple TV, wybrać na telefonie ikonkę AirDrop. Szczęśliwie proces udostępniania filmów na YouTube czy Netflixie działa tak samo jak na Androidzie – wystarczy kliknąć małą ikonę w aplikacji, a wszystko prześle się samo.

Porady

Najlepsze polecane TV 4K na Mistrzostwa w Piłce Nożnej

Euro 2020 daje kilka powodów do zakupu nowego telewizora. Po pierwsze grać będzie nasza reprezentacja. Po drugie transmisje w domu wydają się najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na przeżywanie Mistrzostw. Wreszcie Euro 2020 po raz pierwszy będą transmitowane przez telewizję w 4K, w dodatku zupełnie za darmo.

Przeczytajudostępnij

Telewizor do Twojej domowej siłowni – Hitachi 32HAE2250

Mały, ale wariat tak zwykle się mówi o samochodach typu hothatch. Określenie to doskonale pasuje także do telewizora Hitachi 32HAE2250. To 32-calowy model z Android TV i wsparciem dla HDR10. Taki mały telewizor raczej nie przystaje do salonu we współczesnych standardach. Ma jednak szansę stać się przydatnym sprzętem w domu na przykład na naszej domowej siłowni. O to garść pomysłów, dlaczego warto kupić 32-calowy telewizor taki jak Hitachi 32HAE2250.

Przeczytajudostępnij