Porady

JAK WYGLĄDA RYNEK TELEWIZORÓW 4K

JAK WYGLĄDA RYNEK TELEWIZORÓW 4K

Polacy wymieniają swoje telewizory co kilka lat. Skutkuje to tym, że wszystko czego dowiedzieliśmy się, szukając naszego poprzedniego telewizora, jest już po prostu wiedzą przeterminowaną. W międzyczasie powstały bowiem nowe technologie, a te stare albo wyewoluowały, albo odeszły w zapomnienie, jak chociażby 3D, o którym dzisiaj już nikt nie pamięta. Jak więc wygląda rynek telewizorów 4K w obecnej chwili? Na co zwrócić uwagę przy ich kupnie?

 

null

Technologia technologię pogania

Nie da się ukryć, że obecnie telewizory wzbogacane patentami, rozwiązaniami i standardami stają się po prostu małymi komputerami. To one sprawiają, że obraz wyświetlany na podłączonym pod nie panelu jest nieskazitelny i piękny, a dźwięk wydobywający się z ich głośników jest przyjemny dla ucha.

Większość tych rozwiązań podzielić można na trzy grupy – audio, wideo oraz Smart TV. Każda z nich jest ważna, a połączone razem potrafią sprawić, że doznania płynące z obsługi telewizora będą jak najbardziej przyjemne i emocjonujące.

 

Jak producenci poprawiają jakość obrazu w telewizorach?

Najnowszą technologią w świecie telewizorów, monitorów (a nawet i projektorów) jest HDR – High Dynamic Range. Jest to rozwiązanie pozwalające na uzyskanie jeszcze żywszych kolorów i naturalnego obrazu poprzez jak największe „podkręcenie” różnicy między najciemniejszymi oraz najjaśniejszymi tonami. Najlepszy efekt można uzyskać na telewizorach w technologii OLED, gdzie nie istnieje „wspólne” podświetlenie całej matrycy, a zamiast tego każdy piksel emanuje światłem indywidualnie. Dzięki temu tam, gdzie na ekranie widzimy czarny kolor, tam jest on tak czarny, jak tylko się da, ponieważ wszystkie piksele są tam po prostu wyłączone. Dodajmy do tego podświetlenie czasami wręcz zmuszające do przymrużenia oczu i uzyskujemy bardzo dobre fundamenty pod zastosowanie funkcji HDR.

 

Technologia ta występuje w czterech głównych standardach:

  • HDR10 – najpopularniejszy format oferujący 10-bitowe kodowanie.
  • HDR10+ – ulepszona wersja HDR10 powstała przy współpracy Panasonica, 20th Century Fox oraz Samsunga. Nie jest ona niestety wspierana przez płyty Blu-Ray.
  • Dolby Vision HDR – ten format wykorzystuje 12-bitowe kodowanie oraz w odróżnieniu od HDR10 jest w stanie zmieniać poszczególne ustawienia telewizora z klatki na klatkę, a nie jednorazowo na cały film. Jest to obecnie najlepszy standard pod względem jakości obrazu stosowany w dostępnych w sprzedaży telewizorach.
  • HLG – najprostszy ze wszystkich standardów, stworzony głównie z myślą o obrazach transmitowanych na żywo.

Aby HDR był jak najbardziej skuteczny, producenci stosują technologię o nazwie Micro Dimming, która pozwala na przyciemnienie oraz rozjaśnienie poszczególnych stref obrazu. W połączeniu z Szeroką Paletą Barw (WCG) i wszystkimi zaletami za nią idącym, jesteśmy w stanie otrzymać obraz tak żywy, jak tylko jest to możliwe na danym panelu.

Kolejną technologią związaną z obrazem jest Super Resolution, pozwalająca na wyostrzanie wyświetlanej treści poprzez usunięcie artefaktów i innych zakłóceń pochodzących chociażby z sygnału telewizji naziemnej. Znacząco poprawia to komfort oglądania treści, szczególnie w niewielkiej odległości od ekranu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem (przydatnym szczególnie dla graczy i do oglądania sportu) jest MEMC, które jest w stanie wygenerować przejściowe klatki między tymi otrzymywanymi od źródła, aby stworzyć złudzenie obrazu o wiele bardziej płynnego niż jest to w rzeczywistości.

 

null

 

Kino domowe z telewizora

Oprócz technologii związanych z obrazem producenci troszczą się również o doznania dźwiękowe, których doświadczyć możemy, korzystając z ich najnowszych produktów. Standard DTS Virtual:X wykorzystując zaawansowane algorytmy, jest w stanie stworzyć symulację dźwięku przestrzennego przy użyciu głośniczków umieszczonych w naszym telewizorze. Oprócz zastosowania tej technologii producenci coraz częściej decydują się również na wyposażenie ich produktów w dodatkowe głośniki – jest to zazwyczaj albo dedykowany subwoofer (wyjątkowo trudny do podrobienia), albo moduł frontowy, skierowany bezpośrednio na przód, a nie do tyłu (jak ma to niestety miejsce najczęściej). Zabiegi te w porównaniu z kolejnymi wersjami standardów od Dolby poprawiają immersyjność całego doświadczenia, jakim jest oglądanie filmów w zaciszu swojego własnego domu.

null

Nawet telewizory potrafią być już mądre

W obecnych czasach obraz i dźwięk to jednak nie wszystko, co liczy się przy zakupie telewizora – jego funkcjonalność Smart TV jest również czymś, na co zdecydowanie należy zwrócić uwagę.

Na rynku zauważyć można dwa różne podejścia do tej kwestii – albo dany producent próbuje swoich sił i tworzy własny system z własnymi aplikacjami, albo wybiera gotowe rozwiązanie od Google pod postacią Android TV. W sprzedaży dostępne są również modele Smart TV bazujące na autorskich systemach operacyjnych opracowywanych przez producentów na bazie systemu operacyjnego Linux. Oba rozwiązania oferują odbiorcom dostęp do takich portali stramingowych jak Netflix, IPLA, YouTube, Player, TVP VOD czy Amazon Prime. To właśnie ta druga opcja jest tą, którą należy polecić. Setki aplikacji, dodatkowe funkcje w stylu wbudowanego Asystenta Google lub też Google Chromecast są rzeczami, których naprawdę się używa. Sam fakt, że jest to system tworzony przez giganta z Mountain View, sprawia, że możemy liczyć na dalszy rozwój, co w przyszłości zaowocować może kolejnymi nowościami.

Porady

Najlepsze polecane TV 4K na Mistrzostwa w Piłce Nożnej

Euro 2020 daje kilka powodów do zakupu nowego telewizora. Po pierwsze grać będzie nasza reprezentacja. Po drugie transmisje w domu wydają się najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na przeżywanie Mistrzostw. Wreszcie Euro 2020 po raz pierwszy będą transmitowane przez telewizję w 4K, w dodatku zupełnie za darmo.

Przeczytajudostępnij

Telewizor do Twojej domowej siłowni – Hitachi 32HAE2250

Mały, ale wariat tak zwykle się mówi o samochodach typu hothatch. Określenie to doskonale pasuje także do telewizora Hitachi 32HAE2250. To 32-calowy model z Android TV i wsparciem dla HDR10. Taki mały telewizor raczej nie przystaje do salonu we współczesnych standardach. Ma jednak szansę stać się przydatnym sprzętem w domu na przykład na naszej domowej siłowni. O to garść pomysłów, dlaczego warto kupić 32-calowy telewizor taki jak Hitachi 32HAE2250.

Przeczytajudostępnij