Porady

NOWINKI TECHNOLOGICZNE

NOWINKI TECHNOLOGICZNE

Zakup nowego telewizora nie jest łatwą sprawą. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się nie tylko rozmiarem matryc i rozdzielczością, ale również innymi cechami mającymi wpływ na komfort użytkowania w późniejszym czasie. Przyjrzyjmy się, jakie nowinki technologiczne królują obecnie w świecie telewizorów.

null

Jakie technologie królują na rynku telewizorów?

Co kilka lat wyraźnie widać, że pojawia się jedna technologia bądź funkcja wśród telewizorów, która reklamowana jest jako kolejna „wielka rzecz”. Nagle każdy producent robi wszystko, żeby ją zaimplementować – jedni chcą ją zrobić jak najlepiej, inni za to w jak najbardziej przystępnej cenie. Nie zawsze funkcja ta zostaje z nami na dłużej – najlepszym przykładem będzie tutaj 3D. Jeszcze kilka lat temu 3D posiadał każdy telewizor sprzedawany na rynku – czy tego chcieliśmy, czy nie. Dość szybko okazało się jednak, że nawet wpychanie tej technologii do gier, filmów czy nawet zwykłej telewizji nie zmieniło kompletnie niczego. Teraz, żeby kupić nowy telewizor z 3D, trzeba się naprawdę nieźle naszukać, a i tak nie wiadomo, czy znajdzie się jakikolwiek model.

Szczęśliwie, nie zawsze te tak reklamowane i zachwalane technologie okazują się niewypałem – spójrzmy na 4K, które prężnie rozwija się, powoli zastępując FullHD jako standardową rozdzielczość.

Najprawdopodobniej dokładnie to samo stanie się z technologią HDR. Funkcja pozwalająca na uzyskanie bardziej naturalnego obrazu z żywymi kolorami powoli zadomawia się w nawet najtańszych telewizorach. Całe działanie HDR opiera się na zwiększaniu różnicy w jasności najjaśniejszego i najciemniejszego punktu na ekranie. Technologia ta działa najlepiej na panelach typu OLED, gdzie podczas wyświetlania czerni wyłączone są wszystkie piksele w danym miejscu, a biel jest tak jasna, że potrafi aż razić. HDR jednak poradzi sobie również na innych matrycach – tutaj z pomocą przychodzi rozwiązanie o nazwie FALD czy Micro Dimming. Polega ono na podzieleniu całego ekranu na (najlepiej jak najwięcej) niewielkie strefy, które posiadają własne, niezależne podświetlenie lub, jak w przypadku technologii Micro Dimming, specjalny algorytm steruje ustawieniami jasności, każdej ze stref. Pozwala to w uzyskaniu większego kontrastu. Aby efekty były jeszcze lepsze, do gry wchodzi również technologia Szerokiej Palety Barw (WCG). To dzięki niej ekran jest w stanie wyświetlić jeszcze więcej odcieni kolorów niż ma to miejsce standardowo. Jest to niezwykle zaawansowany pod względem technologicznym panel, w którym zastosowane są diody PFS połączone ze specjalnym luminoforem, który modyfikuje światło w taki sposób, aby stymulowało ono nasze oczy. Na rynku istnieje wiele standardów HDR, ale rozróżnić możemy cztery główne – HDR10 (10-bitowe kodowanie), HDR10+ (ulepszona wersja HDR10), HLG (najprostszy, przystosowany do transmisji satelitarnych), oraz Dolby Vision HDR. Ten ostatni standard jest niezwykle polecany przez wielu użytkowników, a także stosowany i wspierany przez Netflix.. i   W przeciwieństwie do zwykłego HDR10 optymalizuje ustawienia parametrów obrazu klatka po klatce. Dolby Vision HDR wykorzystuje 12-bitowe kodowanie kolorów,  co oznacza, że może ich wyświetlić ponad 68 miliardów, uzyskując obraz bliski rzeczywistości.  

null

Nie są to jednak wszystkie technologie, w które wyposażone są najnowsze telewizory. Nie możemy pominąć funkcji MEMC (Motion Estimation/Motion Compensation). Po jej włączeniu ekran jest w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądała kolejna klatka obrazu, wygenerować przejściowy obraz oraz wyświetlić go na ułamek sekundy przed zmianą. Pozwala to uzyskać złudzenie o wiele bardziej płynnego obrazu, osiągającego nawet do 100 fps (klatek na sekundę). Kolejną technologią wartą wspomnienia jest także Super Resolution. Ta funkcja potrafi wyostrzyć materiał, który nie posiada aż tak wysokiej rozdzielczości, jak nasza matryca, przy okazji usuwając różne artefakty czy zagłuszenia powstałe po drodze.

 

Nie zapominajmy jednak o dźwięku – to przecież on jest drugą połową całego doświadczenia płynącego z korzystania z dobrego telewizora. W tej kwestii producenci również prześcigają się w tym, kto stworzy lepsze urządzenie. Technologią wartą opisania jest bez wątpienia DTS Virtual:X, który przy użyciu głośniczków wbudowanych w telewizor potrafi zasymulować pełny dźwięk poruszających się obiektów. Tak dokładna symulacja pozwala na uzyskanie bardzo przekonującego efektu dźwięku przestrzennego. Doznanie to można jeszcze poprawić, wybierając modele telewizorów z dodatkowym subwooferem lub głośnikiem frontowym.

Przy tak wielu technologiach ważne jest, aby telewizor wyposażony był w system, który będzie w stanie dorównać swoimi funkcjami do pozostałych aspektów urządzenia. Tutaj bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku jest Android TV. Tysiące aplikacji, gier i serwisów streamingowych, wbudowany Asystent Google oraz Google Chromecast to dokładnie to, czego potrzeba, aby obsługa telewizora była jak najprzyjemniejsza i najprostsza.

 

 

null

Jaki model wybrać?

Fan technologii bez wątpienia powinien mieć najlepszy telewizor dostępny na rynku. Ten z największą przekątną, wszystkimi funkcjami oraz technologiami. Ale czy w ogóle taki istnieje? Niestety nie do końca, bo albo jest bardzo drogi, albo nie wszystkie funkcje posiada.

Na rynku w oczy rzucają się trzy modele z wyższej i średniej półki, które mają najwięcej z wymienionych w tym tekście funkcji, lecz niestety żaden z nich nie ma ich wszystkich.

Dwa modele z Android TV od Hitachi (55HA6150) oraz JVC (LT-55VA6900) pochwalić mogą się wszystkim oprócz szerokiej palety barw, a także technologii MEMC i frontowego głośnika. Dla graczy i audiofilów.godny uwagi jest model Toshiba 55U7863DG, z szeroką paletą barw, niskim input lagiem i frontowym głośnikiem Onkyo, ale za to z systemem Smart producenta na bazie LinuxOS.  Czy ważniejszy będzie Android TV czy może lepsza jakość dźwięku i poszerzona paleta kolorów? Na to pytanie trzeba już odpowiedzieć sobie samemu.

Porady

Telewizor do Twojej domowej siłowni – Hitachi 32HAE2250

Mały, ale wariat tak zwykle się mówi o samochodach typu hothatch. Określenie to doskonale pasuje także do telewizora Hitachi 32HAE2250. To 32-calowy model z Android TV i wsparciem dla HDR10. Taki mały telewizor raczej nie przystaje do salonu we współczesnych standardach. Ma jednak szansę stać się przydatnym sprzętem w domu na przykład na naszej domowej siłowni. O to garść pomysłów, dlaczego warto kupić 32-calowy telewizor taki jak Hitachi 32HAE2250.

Przeczytajudostępnij

Czy warto kupić 32-calowy telewizor?

Duży telewizor to świetna rzecz. Jednak są sytuacje w których potrzebujemy ekran mniejszych rozmiarów, ale wciąż o dużych możliwościach. Wtedy najlepszym wyborem okażą się 32-calowe telewizory z system Android. Takie w ofercie ma zarówno Toshiba, jak i Hitachi. Warto się przyjrzeć małym 32-calowym telewizorom Hitachi HAE2250 i Toshiba WA3A6356.

Przeczytajudostępnij