Porady

TELEWIZOR 55" do 2000zł!

TELEWIZOR 55" do 2000zł!

Nie można ukrywać faktu, że decyzja, jaki telewizor kupić, jest często trudna, ale również ważna. Według badań przeprowadzonych na polskim rynku nasi rodacy wymieniają je co około 6 lub 7 lat, dlatego nieprzemyślana decyzja może ciążyć na nas przez bardzo długi czas. Jak w takim razie wybrać nowy telewizor, aby później nie żałować swojego wyboru? W tym poradniku skupimy się na modelach o rozdzielczości 4K, które przy okazji nie przekraczają progu 2000 złotych.

 

null

Na jakich aspektach najbardziej nam zależy?

Pomimo stałego rozwoju technologii obrazu i dźwięku na rynku nadal próżno szukać telewizorów, które sprawdzą się do każdego zastosowania. Można znaleźć jednak takie, które spełnią oczekiwania nawet największych znawców tematów audio i wideo – nie kosztując fortuny. Dodatkowe filtry nakładane na obraz podbijające jego rozdzielczość, kontrast i kolory sprawią, że będzie on żywszy i bardziej wyraźny, ale niestety tzw. niski „input lag” sprawi, że każdy gracz będzie miał problemy w bardziej intensywnych grach, w których liczy się każda milisekunda. Nowoczesny design z minimalnymi ramkami na pewno spodoba się estecie. Natomiast idąca za nim degradacja dźwięku związana z koniecznością umieszczenia głośników na tyle obudowy z pewnością nie zadowoli żadnego audiofila.

Podczas wyboru telewizora musimy dokładnie przemyśleć, a także przewartościować nasze wymagania co do urządzenia, które zapewne spędzi z nami dobrych kilka lat. Najlepsze modele ze wszystkimi nowościami potrafią kosztować do kilku tysięcy złotych. Warto jednak postarać się, aby nasz nowy telewizor posiadał jak najwięcej nowych technologii oraz funkcji.

 

Jakie technologie znajdziemy w telewizorach?

Na rynku telewizorów obecnie króluje wiele technologii pozwalających na poprawę jakości oraz wyglądu obrazu. Można podzielić je na takie, które są w stanie ożywić nasz obraz poprzez poszerzenie spektrum kolorów (WCG) lub poprzez zwiększenie rozpiętości tonalnej (HDR). Są również technologie będące w stanie wyostrzyć wyświetlane treści, nawet jeśli nie powstały one z myślą o telewizorach 4K (Super Resolution). Potrafią także sprawić, aby każdy materiał wydawał się bardziej płynny (MEMC, TRU Flow, Tru Motion) lub poprawić kontrast obrazu (Micro Dimming), a w najdroższych telewizorach połączyć bezpośrednie podświetlenie z lokalnym wygaszaniem (FALD).

Obraz to jednak tylko połowa doznań, jakie jest nam w stanie zapewnić telewizor – nie zapominajmy bowiem o dźwięku. W tej kwestii również pojawiło się wiele ciekawych rozwiązań, które są w stanie całkowicie odmienić sposób, w jaki doświadczamy filmów. Najnowszą i najciekawszą technologią na tym polu definitywnie jest DTS Virtual:X. Jest ona, podobnie jak Dolby Atmos, oparta jest na wielu obiektach dźwiękowych, których pozycja jest dekodowana przez urządzenia zgodne z wyżej wymienionym standardem. Najnowszy standard może wykorzystać efekt wysokości dźwięku przestrzennego, możemy więc się spodziewać dźwięków płynących z góry w naszym pomieszczeniu kinowym. Rozwiązanie to umieści nas w centrum akcji, tworząc idealną symulację dźwięku przestrzennego. Emulacja to jednak nie wszystko – jeśli nasz telewizor posiada więcej głośników niż inne modele, dźwięk pochodzący z niego będzie jeszcze lepszy. Niektóre modele potrafią mieć bowiem wbudowany nie tylko subwoofer (niezastąpiony przez żadną emulację), a także głośnik frontowy, który najbardziej poprawi jakość audio.

Oprócz technologii związanych z audiowizualną stroną telewizora w urządzeniach znaleźć możemy wiele innych funkcji, na które warto zwrócić uwagę. Najważniejszą z nich jest oczywiście cała funkcjonalność idąca za systemem Smart, w jaki wyposażony jest dany model. Na rynku znaleźć możemy autorskie systemy, a także te oparte na Android TV. To właśnie druga z tych dwóch opcji da nam więcej możliwości. Bardzo często okaże się być również po prostu przyjemniejszą i wygodniejszą w obsłudze. Setki aplikacji oraz gier czekają w Sklepie Google Play, a wbudowane wsparcie dla Google Chromecast oraz Asystenta Google potrafi uratować nas od kupna dodatkowych urządzeń w przyszłości.

null

Jakie telewizory posiadają to wszystko?

W kwocie do 2000 złotych dostaniemy naprawdę sporo wymienionych wcześniej funkcji. Musimy jednak pamiętać, że nie można mieć wszystkiego. Tutaj stajemy już przed pierwszym ważnym wyborem: czy zależy nam bardziej na systemie Android TV, czy płynność obrazu jest dla nas wszystkim i technologia MEMC jest rzeczą obowiązkową. Jeśli wybierzemy pierwszą opcję, Hitachi ma dla nas propozycję idealną – linia HAK6150 (dostępna w rozmiarach od 65 do 43 cali) ma dokładnie to, czego potrzebujemy, nie oferuje jedynie MEMC. Posiada natomiast zarówno DTS Virtual:X, jak i technologię Micro Dimming poprawiającą kontrast i upscaller do 4K. Jeśli jednak postawimy na płynny obraz na przykład w czasie meczu piłki nożnej, doskonale poradzi sobie Toshiba wraz z modelami UL5A63DG (w rozmiarach od 65 do 43 cali) czy też JVC serii VU6900 posiadająca wszystko, czego poprzednia propozycja nie miała. Zamiast systemu Android TV modele te oferują system Smart TV oparty na Linuxie, z dostępem do takich aplikacji jak Netflix i You Tube (także w 4K) oraz gamy polskich aplikacji typu Ipla, CDA, TVP VOD, a od grudnia tego roku także Player. W tych telewizorach także będziemy cieszyć się z poprawionego kontrastu dzięki technologii Micro Dimming oraz lepszej rozdzielczości ze zwykłych kanałów telewizyjnych, nieoferujących transmisji 4K.

 

Porady

Najlepsze polecane TV 4K na Mistrzostwa w Piłce Nożnej

Euro 2020 daje kilka powodów do zakupu nowego telewizora. Po pierwsze grać będzie nasza reprezentacja. Po drugie transmisje w domu wydają się najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na przeżywanie Mistrzostw. Wreszcie Euro 2020 po raz pierwszy będą transmitowane przez telewizję w 4K, w dodatku zupełnie za darmo.

Przeczytajudostępnij

Telewizor do Twojej domowej siłowni – Hitachi 32HAE2250

Mały, ale wariat tak zwykle się mówi o samochodach typu hothatch. Określenie to doskonale pasuje także do telewizora Hitachi 32HAE2250. To 32-calowy model z Android TV i wsparciem dla HDR10. Taki mały telewizor raczej nie przystaje do salonu we współczesnych standardach. Ma jednak szansę stać się przydatnym sprzętem w domu na przykład na naszej domowej siłowni. O to garść pomysłów, dlaczego warto kupić 32-calowy telewizor taki jak Hitachi 32HAE2250.

Przeczytajudostępnij