Porady

TELEWIZOR DLA GAMERA

TELEWIZOR DLA GAMERA

Wiele mówi się o rozwoju technologii stosowanych w monitorach dla graczy. Czasami wydawać by się wręcz mogło, że są one urządzeniami bardziej zaawansowanymi niż topowe modele telewizorów. Dużo profesjonalnych graczy twierdzi również, że nie da się grać na wielkim ekranie, ponieważ niesie to ze sobą zbyt dużo kompromisów. Czy tak jest naprawdę? Dzisiaj przyjrzymy się temu, jak wybrać telewizor dla gracza.

 

null

Technologie stworzone z myślą dla graczy

Wysoka częstotliwość odświeżania, zaawansowane techniki synchronizacji obrazu, HDR czy tryby pozwalające na uzyskaniebjak najniższego opóźnienia – to tylko ułamek tego, co oferują najdroższe i najbardziej zaawansowane monitory. Jak wiele z tych technologii jest dostępnych również i na telewizorach?

Co ciekawe, to tak naprawdę tylko jednej z nich (jak na razie) nie uświadczymy na wielkim ekranie. Technika synchronizacji obrazu, bo to o niej tutaj mowa, poprzez zmianę częstotliwości odświeżania (FreeSync oraz G-Sync) jest technologią na tyle świeżą, że niewielu producentów było w stanie zaimplementować ją do swoich telewizorów. Oprócz tego nadal możemy doświadczyć szybkiego odświeżania, HDR czy trybów pozwalających na zredukowanie tzw. input lagów. Toshiba 55UL5A63DG w promocyjnej cenie. Sprawdź, gdzie kupić.

 

Jak działają tryby dla graczy?

Omówienie działania poszczególnych funkcji, które mogą przydać się graczom, zaczniemy od wysokiej częstotliwości odświeżania. MEMC (Motion Estimation/Motion Compensation) jest technologią, która pozwala telewizorowi na swego rodzaju „przewidywanie”, jak prezentować będzie się następna klatka obrazu, a następnie spreparowaniu klatki „przejściowej”, która zostanie wyświetlona przed nią. Dzięki temu, pomimo tego, że nasz materiał przygotowany został w np. 60 klatkach na sekundę (fps), ekran wyświetlać będzie ich 100 (lub inną liczbę, która jest maksymalnym możliwym odświeżaniem dla danego panelu). Zmiana taka może wydać się marginalna, ale wprawione oko jest w stanie dostrzec znaczącą różnicę. JVC 55VU6900 za 1799 zł. Sprawdź, gdzie kupić.

null

Kolejną technologią, która potrafi uprzyjemnić rozgrywkę, jest HDR. Nie jest on czymś, czego będzie pożądać profesjonalny gracz (o tym później), ale jest to na pewno coś wartego posiadania. Ostatnimi czasy coraz więcej gier chwali się wsparciem dla HDR, które niesie ze sobą widoczną i widowiskową poprawę w efektach graficznych danego tytułu. Wiele osób opisuje rozgrywkę z HDR jako bardziej filmową i fotorealistyczną, dlatego też na pewno jest to doświadczenie warte przetestowania.


Bardzo wiele telewizorów posiada właściwość o nazwie „tryb gry” – co takiego on w ogóle wnosi? Duża część osób spodziewa się zapewne, że będzie to zestaw ulepszeń obrazu, który sprawi, że rozgrywka wyglądać będzie lepiej, bardziej dynamicznie, a dźwięk sprawi, że poczujemy się jak w centrum akcji. Nic bardziej mylnego – za tą nazwą najczęściej kryje się tryb pozwalający na uzyskanie jak najmniejszych opóźnień obrazu. Dlaczego jest to taka różnica? Ponieważ to minimalne opóźnienie uzyskuje się poprzez wyłączenie i ominięcie wszystkich możliwych „ulepszaczy” obrazu oraz dźwięku. Każda z technologii poprawiających wygląd i brzmienie dokłada (minimalne, ale jednak) opóźnienie względem wygenerowania danej klatki przez komputer/konsolę, a jej wyświetleniu na matrycy telewizora. Obraz w tym trybie zazwyczaj nie prezentuje się tak dobrze, jak w innych ustawieniach, ale każdy profesjonalny gracz zauważy różnicę w czasie reakcji.

null

Telewizor jako konsola?

Myśląc o graniu na telewizorze, zapewne większość ludzi zakłada, że jest podpięta do niego konsola lub komputer. Przy obecnych systemach Smart TV dodatkowe urządzenie wcale nie jest już wymagane do tego, aby móc pograć na wielkim ekranie w salonie.

Telewizory działające pod kontrolą Android TV wyposażone są w Sklep Google Play, w którym można znaleźć tysiące aplikacji, ale również i gier. Do obsługi wielu z nich wystarczy nawet sam pilot, ale bardzo często do naszego ekranu podpiąć można kontroler od PS4 czy Xbox One, co znacząco poprawia komfort rozgrywki.

W Sklepie Play znajdziemy tytuły zarówno typowo casualowe – Angry Birds i produkcje tego typu, ale również te próbujące być bardziej „hardkorowymi” – jak na przykład mobilna wersja Playerunknown’s Battlegrounds, czy wyścigi samochodowe typu Asphalt. Jeśli to nadal za mało, Google zapowiedziało już, że kolejne wersje Android TV będą posiadały dostępdo serwisów takich jak Google Stadia które pozwalają transmitować rozgrywkę na żywo, prosto z serwerów, na których dana produkcja jest uruchomiona. Dzięki temu nawet bez posiadania danego tytułu, a także sprzętu pozwalającego na jego uruchomienie, jesteśmy w stanie wypróbować najnowsze i największe tytuły takie jak Wiedźmin 3, Assassin’s Creed Odyssey lub League of Legends.

Porady

Najlepsze polecane TV 4K na Mistrzostwa w Piłce Nożnej

Euro 2020 daje kilka powodów do zakupu nowego telewizora. Po pierwsze grać będzie nasza reprezentacja. Po drugie transmisje w domu wydają się najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na przeżywanie Mistrzostw. Wreszcie Euro 2020 po raz pierwszy będą transmitowane przez telewizję w 4K, w dodatku zupełnie za darmo.

Przeczytajudostępnij

Telewizor do Twojej domowej siłowni – Hitachi 32HAE2250

Mały, ale wariat tak zwykle się mówi o samochodach typu hothatch. Określenie to doskonale pasuje także do telewizora Hitachi 32HAE2250. To 32-calowy model z Android TV i wsparciem dla HDR10. Taki mały telewizor raczej nie przystaje do salonu we współczesnych standardach. Ma jednak szansę stać się przydatnym sprzętem w domu na przykład na naszej domowej siłowni. O to garść pomysłów, dlaczego warto kupić 32-calowy telewizor taki jak Hitachi 32HAE2250.

Przeczytajudostępnij